Sortera på relevans Sorterad på datum
Resultat 71 - 80 av 188

Analytiker: 50 procents uppsida i vårdvinnare

Gapet mot målet är själva investeringsthesen Koncernens rörelsemarginal landade på 4 procent senaste kvartalet, medan ledningens mål är 7 procent inom två till tre år. Tre procentenheter låter blygsamt, men på en omsättning kring 10 miljarder kronor perår

Sammanhang: ...En första signal om att effektivitetsprogrammet biter kom i kvartalsrapporten, där den svenska rörelsemarginalen förbättrades från 4,3 till 4,6 procent. Värderingen med ett p/e på ungefär 7 räknat på nästa års förväntade vinst beskrivs av Privata Affärer som "försiktigt satt" givet de förbättringar som redan är igång. ...

borskollen.se - https://www.borskoll...ardvinnare - Datum: 2026-05-17 11:17. - Utan betalvägg »

Catena Media ökar omsättningen och resultatet

Catena Media lyfte både omsättningen och det justerade ebitda-resultatet under årets första kvartal. Rörelsemarginalen lyfte från 9 till 22 procent.

Sammanhang: ...Catena Media lyfte både omsättningen och det justerade ebitda-resultatet under årets första kvartal. Rörelsemarginalen lyfte från 9 till 22 procent....

di.se - https://www.di.se/li...esultatet/ - Datum: 2026-05-12 18:16. - Utan betalvägg »
Annons:
Hylla N7 link

Sänkt lönsamhet för Arctic Falls i viktigaste kvartalet

Däcktestbolaget Arctic Falls redovisar en i stort sett oförändrad omsättning på 58,3 miljoner under sitt tredje och viktigaste kvartal, januari–mars, medan rörelsemarginalen sjönk från 49,2 till 42,2 procent.

Sammanhang: ...Däcktestbolaget Arctic Falls redovisar en i stort sett oförändrad omsättning på 58,3 miljoner under sitt tredje och viktigaste kvartal, januari–mars, medan rörelsemarginalen sjönk från 49,2 till 42,2 procent....

di.se - https://www.di.se/li...kvartalet/ - Datum: 2026-05-12 08:16. - Utan betalvägg »

Marcus Hernhag pekar ut 3 pressade aktier som köplägen

Logistikproblemen bakom Apotea börjar lösas Nätapotekets aktie toppade på 121 kronor den 25 juli 2025 och bottnade kring 56 kronor i mars 2026. Kursen har sedan studsat till runt 80 kronor. Det nya logistikcentret i Varberg kostade under uppstarten, men

Sammanhang: ...Det nya logistikcentret i Varberg kostade under uppstarten, men verkar nu intrimmat: rörelsemarginalen återvände över 5 procent under Q1 och intäktstillväxten nådde 10,5 procent. På rapportdagen steg aktien 12,7 procent. ...

Omnämnda platser: Varberg, Kambi.

borskollen.se - https://www.borskoll...m-koplagen - Datum: 2026-05-09 12:17. - Utan betalvägg »

Kunderna stormar in – ”synlighet handlar om att AI ska lita på oss”

Under perioden januari till mars uppgick nettoomsättningen till 212 miljoner kronor, vilket är en ökning med 7,6 procent från fjolårets 197 miljoner kronor. Den organiska nettoomsättningstillväxten låg på 12,5 procent. Samtidigt backade rörelseresultatettill

Sammanhang: ...Nedgången i rörelseresultatet förklaras av strategiska val gällande bolagets synlighet. Den lägre rörelsemarginalen i kvartalet beror främst på högre marknadsföringsinvesteringar under en period där vi såg goda möjligheter att driva efterfrågan och stärka vår position. ...

Omnämnda personer: Ebba Ljungerud.

ehandel.se - https://www.ehandel....ita-pa-oss - Datum: 2026-05-07 09:17. - Utan betalvägg »

Vinst- och omsättningsminskning för Firefly

Firefly, som är verksamt inom brandskyddslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 11,9 miljoner kronor (18,1). Rörelsemarginalen, justerad för valutaeffekter, landade på 12 procent (14,8).

Sammanhang: ...Firefly, som är verksamt inom brandskyddslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 11,9 miljoner kronor (18,1). Rörelsemarginalen, justerad för valutaeffekter, landade på 12 procent (14,8)....

Omnämnda personer: Firefly Firefly.

di.se - https://www.di.se/ny...r-firefly/ - Datum: 2026-05-07 08:16. - Utan betalvägg »

Absolent redovisar ökat resultat

Absolent, som utvecklar luftreningslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 35,5 miljoner kronor (30,6). Rörelsemarginalen landade på 11,4 procent (9,8).

Sammanhang: ...Absolent, som utvecklar luftreningslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 35,5 miljoner kronor (30,6). Rörelsemarginalen landade på 11,4 procent (9,8)....

di.se - https://www.di.se/live/absolent-redovisar-okat-resultat/ - Datum: 2026-04-29 10:16. - Utan betalvägg »

CTT Systems ökar omsättning och resultat

CTT Systems, som levererar fuktkontrollsystem, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 9,7 miljoner kronor (3,9). Rörelsemarginalen blev 15 procent (7,0).

Sammanhang: ...CTT Systems, som levererar fuktkontrollsystem, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 9,7 miljoner kronor (3,9). Rörelsemarginalen blev 15 procent (7,0)....

di.se - https://www.di.se/li...-resultat/ - Datum: 2026-04-28 08:16. - Utan betalvägg »

Resultatfall från Lyko – marginalen pressades

Hårvårds- och skönhetsbolaget Lyko redovisar ett rörelseresultat på 4 miljoner kronor för det första kvartalet 2026 (28). Rörelsemarginalen uppgick till 0,4 procent (3).

Sammanhang: ...Hårvårds- och skönhetsbolaget Lyko redovisar ett rörelseresultat på 4 miljoner kronor för det första kvartalet 2026 (28). Rörelsemarginalen uppgick till 0,4 procent (3)....

di.se - https://www.di.se/li...pressades/ - Datum: 2026-04-28 07:16. - Utan betalvägg »

Intäktsfall från Moment Group – resultatet på minus

Upplevelsebolaget Moment Group redovisar ett rörelseresultat om -2 miljoner kronor (2) och rörelsemarginalen var -1 procent (1).

Sammanhang: ...Upplevelsebolaget Moment Group redovisar ett rörelseresultat om -2 miljoner kronor (2) och rörelsemarginalen var -1 procent (1)....

Omnämnda platser: Moment Group, Group.

di.se - https://www.di.se/li...-pa-minus/ - Datum: 2026-04-24 09:17. - Utan betalvägg »


baknyhet

Resultatsidor:
r
1
r
2
r
3
r
4
r
5
r
6
r
7
r
8
r
9
fram