Resultat 1 - 2 av 2
Silvertejpad banan såld för fem miljoner dollar
– Jag trodde aldrig att jag skulle säga "fem miljoner för en banan", sade auktionsförrättaren på auktionsverket Sotheby's i New York på onsdagskvällen, lokal tid. Bananverket har varit ett stort samtalsämne i konstvärlden sedan den italienska konstnärenMaurizioSammanhang: ...– Jag trodde aldrig att jag skulle säga "fem miljoner för en banan", sade auktionsförrättaren på auktionsverket Sotheby's i New York på onsdagskvällen, lokal tid. Bananverket har varit ett stort samtalsämne i konstvärlden sedan den italienska konstnären Maurizio Cattelan presenterade det på konstmässan Art Basel Miami Beach för fem år sedan. ...
Omnämnda platser: Bananverket, New York. Omnämnda personer: Maurizio Cattelan, Miami Beach.
Lars Lerin julstädar och säljer målningar
När konstnären Lars Lerin julstädade sin ateljé hittade han ett 80-tal akvareller och oljemålningar som nu är till salu, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som "lite av experiment",Sammanhang: ...När konstnären Lars Lerin julstädade sin ateljé hittade han ett 80-tal akvareller och oljemålningar som nu är till salu, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som "lite av experiment", enligt Peter Pettersson på Auktionsverket i Karlstad. Bland annat ingår verket ”Vågå, 1972” som är en av Lars Lerins allra tidigaste akvareller och tre "jättestora" oljemålningar. ...
Omnämnda platser: Karlstad, Auktionsverket. Omnämnda personer: Lars Lerins, Lars Lerin, Peter Pettersson.