Sortera på relevans Sorterad på datum
Resultat 1 - 10 av 119

Catena Media ökar omsättningen och resultatet

Catena Media lyfte både omsättningen och det justerade ebitda-resultatet under årets första kvartal. Rörelsemarginalen lyfte från 9 till 22 procent.

Sammanhang: ...Catena Media lyfte både omsättningen och det justerade ebitda-resultatet under årets första kvartal. Rörelsemarginalen lyfte från 9 till 22 procent....

di.se - https://www.di.se/li...esultatet/ - Datum: 2026-05-12 18:16. - Utan betalvägg »

Sänkt lönsamhet för Arctic Falls i viktigaste kvartalet

Däcktestbolaget Arctic Falls redovisar en i stort sett oförändrad omsättning på 58,3 miljoner under sitt tredje och viktigaste kvartal, januari–mars, medan rörelsemarginalen sjönk från 49,2 till 42,2 procent.

Sammanhang: ...Däcktestbolaget Arctic Falls redovisar en i stort sett oförändrad omsättning på 58,3 miljoner under sitt tredje och viktigaste kvartal, januari–mars, medan rörelsemarginalen sjönk från 49,2 till 42,2 procent....

di.se - https://www.di.se/li...kvartalet/ - Datum: 2026-05-12 08:16. - Utan betalvägg »
Annons:
Hylla N7 link

Vinst- och omsättningsminskning för Firefly

Firefly, som är verksamt inom brandskyddslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 11,9 miljoner kronor (18,1). Rörelsemarginalen, justerad för valutaeffekter, landade på 12 procent (14,8).

Sammanhang: ...Firefly, som är verksamt inom brandskyddslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 11,9 miljoner kronor (18,1). Rörelsemarginalen, justerad för valutaeffekter, landade på 12 procent (14,8)....

Omnämnda personer: Firefly Firefly.

di.se - https://www.di.se/ny...r-firefly/ - Datum: 2026-05-07 08:16. - Utan betalvägg »

Absolent redovisar ökat resultat

Absolent, som utvecklar luftreningslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 35,5 miljoner kronor (30,6). Rörelsemarginalen landade på 11,4 procent (9,8).

Sammanhang: ...Absolent, som utvecklar luftreningslösningar, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 35,5 miljoner kronor (30,6). Rörelsemarginalen landade på 11,4 procent (9,8)....

di.se - https://www.di.se/live/absolent-redovisar-okat-resultat/ - Datum: 2026-04-29 10:16. - Utan betalvägg »

CTT Systems ökar omsättning och resultat

CTT Systems, som levererar fuktkontrollsystem, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 9,7 miljoner kronor (3,9). Rörelsemarginalen blev 15 procent (7,0).

Sammanhang: ...CTT Systems, som levererar fuktkontrollsystem, redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 9,7 miljoner kronor (3,9). Rörelsemarginalen blev 15 procent (7,0)....

di.se - https://www.di.se/li...-resultat/ - Datum: 2026-04-28 08:16. - Utan betalvägg »

Resultatfall från Lyko – marginalen pressades

Hårvårds- och skönhetsbolaget Lyko redovisar ett rörelseresultat på 4 miljoner kronor för det första kvartalet 2026 (28). Rörelsemarginalen uppgick till 0,4 procent (3).

Sammanhang: ...Hårvårds- och skönhetsbolaget Lyko redovisar ett rörelseresultat på 4 miljoner kronor för det första kvartalet 2026 (28). Rörelsemarginalen uppgick till 0,4 procent (3)....

di.se - https://www.di.se/li...pressades/ - Datum: 2026-04-28 07:16. - Utan betalvägg »

Intäktsfall från Moment Group – resultatet på minus

Upplevelsebolaget Moment Group redovisar ett rörelseresultat om -2 miljoner kronor (2) och rörelsemarginalen var -1 procent (1).

Sammanhang: ...Upplevelsebolaget Moment Group redovisar ett rörelseresultat om -2 miljoner kronor (2) och rörelsemarginalen var -1 procent (1)....

Omnämnda platser: Moment Group, Group.

di.se - https://www.di.se/li...-pa-minus/ - Datum: 2026-04-24 09:17. - Utan betalvägg »

Careiums rörelseresultat och marginal sjönk

Välfärdsteknikbolaget Careium redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 12,5 miljoner kronor (16,6). Rörelsemarginalen landade på 5,7 procent (8,0).

Sammanhang: ...Välfärdsteknikbolaget Careium redovisar ett rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 12,5 miljoner kronor (16,6). Rörelsemarginalen landade på 5,7 procent (8,0)....

di.se - https://www.di.se/li...nal-sjonk/ - Datum: 2026-04-23 09:16. - Utan betalvägg »

Danske: Rapportrusaren bör handlas till högre premie

Rusta överraskade positivt i torsdagens delår med den största försäljningstillväxten på tre kvartal och den högsta rörelsemarginalen för enskilt kvartal på fyra år.

Sammanhang: ...Rusta överraskade positivt i torsdagens delår med den största försäljningstillväxten på tre kvartal och den högsta rörelsemarginalen för enskilt kvartal på fyra år....

di.se - https://www.di.se/ny...re-premie/ - Datum: 2026-03-13 11:17. - Utan betalvägg »

Högre lönsamhet än väntat för Inditex – ökade takten i februari

Den spanska H M-konkurrenten Inditex, som äger bland annat Zara, redovisar en omsättning i linje med förväntat under helåret 2025/2026, medan rörelsemarginalen steg mer än väntat. Styrelsen föreslår höjd utdelning.

Sammanhang: ...Den spanska H M-konkurrenten Inditex, som äger bland annat Zara, redovisar en omsättning i linje med förväntat under helåret 2025/2026, medan rörelsemarginalen steg mer än väntat. Styrelsen föreslår höjd utdelning....

Omnämnda platser: Inditex.

di.se - https://www.di.se/ny...-februari/ - Datum: 2026-03-11 08:17. - Utan betalvägg »


nyhet
Resultatsidor:
r
1
r
2
r
3
r
4
r
5
r
6
r
7
r
8
r
9
fram